کابل زمینی

کابل زمینی

کابل‌ زمینی: همان گونه که از نام این کابل مشخص است در زیر زمین استفاده می‌شود، اساسا از آن‌ها بیرون از خانه در زیر زمین استفاده می‌شود. ساختمان‌هایی که جدید و مدرن هستند بیرون از محیط خانه مجهز به تجهیزاتی هستند که به آن‌ها پنل الکتریکی می‌گویند.

در حقیقت با استفاده از این کابل‌ها می‌توان برای بارهای الکتریکی یک محل امن ایجاد کرد؛ داخل زمین بارهای الکتریکی منفی وجود دارد که به‌صورت طبیعی بارهای الکتریکی مثبت به سمت آن‌ها جذب می‌شوند.
بااستفاده از کابل‌های زیر زمینی بارهای مثبت از امنیت بیشتری برخوردار خواهند بود و به شکل مستقیم و کنترل شده از زیر زمین عبور داده می‌شوند. اصولاً به کابل‌های زیر زمینی به اختصار NYY هم می‌گویند که در ساختار آن‌ها معمولاً یک یا چند رشته سیم مشاهده می‌شود که در نهایت با عایقی پلاستیکی پوشیده شده‌اند؛ ساختار کابل زمینی باعث شده که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

هادی استفاده شده برای کابل‌های زمینی همان فلز مس است لذا بهترین رسانایی است که می‌توان مورد استفاده قرار داد و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. گفتنی است که این مدل کابل‌ها را برای کاربردهای مختلفی همچون کانال‌ها، کابل کشی در زیر زمین، کابل کشی در آب و… خواهد بود؛ توجه کنید که در بسیاری از موارد هادی این کابل‌ها را با استفاده از فلز آلومینیوم تولید می‌کنند که مشتریان آن‌ها مطابق با نیازشان تهیه کنند. برندهای مختلفی کابل‌های زمینی را تولید می‌کنند که سیم و کابل پرتو یکی از آن‌هاست با در واقع این شرکت معتبر کابل‌های بسیار با کیفیتی را به‌دست مشتریان می‌رساند و محصولات خود را با اطمینان خاطر از سیم و کابل پرتو تهیه کنید.

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل کسری

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

انواع کابل زمینی

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری راجع به این کابل‌ها هستید، لازم است بدانید که انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی‌های مختلف منحصر به خودی دارند که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت دسته‌بندی این کابل‌ها بر اساس جنس و سایز آن‌ها است که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم. شرکت سیم و کابل خراسان یکی دیگر از برندهای عرضه کننده کابل‌های زمینی است که می‌توان گفت محصولات خود را با کیفیتی برتر عرضه می‌کند؛ سیم و کابل خراسان کابل زمینی از نظر جنس هادی به دو دسته زیر تقسیم می‌کند.

کابل‌های NYY با هادی مسی

همان گونه که از نام این محصول مشخص است هادی در نظر گرفته شده برای آن از فلز مس است، البته که هادی آن می‌تواند که به صورت تک یا دو رشته‌ای باشد. هادی این دسته از کابل‌های زمینی با استفاده از پوشش و عایقی از جنس پلی اتیلن پوشیده شده است که در نهایت یک لایه فویل روی آن‌ها کشیده شده است. در ساختار این کابل‌ها از یک لایه که از جنس PVC استفاده شده که ساختار این کابل‌ها را تکمیل می‌کند.

کابل NYY با هادی آلومینیومی

اساساً برای ساخت و تولید این کابل‌ها از هادی آلومینیومی استفاده شده است، سطح مقطع این کابل‌ها به‌صورت سه گوش است و از کیفیت بالایی هم برخوردار هستند. گفتنی است که این مدل کابل‌ها با سطح مقطع سه گوشی که دارند در کنار هم قرار می‌گیرند و درنتیجه به سطح مقطعی دایره‌ای شکل تبدیل می‌شوند.

انواع کابل‌های زمینی با سایز مختلف عبارت‌اند از:

این کابل‌ها به‌صورت تک هسته‌ای، دو و سه و چهار هسته‌ای طراحی و تولید می‌شوند که معمولاً هر کدام از آن‌ها با سایزهای مختلفی همچون ۱.۱. ۵.۲. ۵.۴، ۶.۱۰، ۱۶.۲۵، ۳۵.۵۰، ۷۰.۹۵، ۱۲۰.۱۵۰، ۲۴۰.۳۰۰، ۴۰۰.۶۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌متر روانه بازار می‌شوند.

کابل‌های تک و دو هسته‌ای

برای کابل‌های تک هسته‌ای از یک هادی به عنوان هسته استفاده شده است که معمولاً سایز بزرگی دارد؛ کاربرد این کابل در سیستم‌های ولتاژ بالا و ولتاژ پایین است. اما کابل‌های دو هسته‌ای دو هادی دارند که یکی فاز و دیگر نول است و بیشتر در خطوط ولتاژ پایین استفاده می‌شود.

کابل‌های سه و چهار هسته‌ای

کابل‌های سه هسته‌ای معمولا از روکشی به رنگ قرمز، آبی، زرد برخوردار هستند و در واقع کابل‌های سه فاز هستند. این کابل‌ها در سیستم‌های ولتاژ بالا و پایین کاربرد دارند و اما کابل‌های چهار هسته‌ای دارای چهار هسته هستند که هسته چهارم سایزی برابر نصف سایر هسته‌ها دارد، اصولاً در سیستم‌های ولتاژ پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کابل زمینی

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

بروز‌ترین لیست قیمت سیم و کابل البرز

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

ساختار و مشخصات کابل زمینی

کابل زمینی معمولاً از اجزای مختلفی تشکیل شده که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

🔶غلاف کابل: این بخش باعث می‌شود که کابل در برابر رطوبت به‌خوبی محافظت شود.

🔶اسکرین: اسکرین کابل وظیفه کنترل میدان الکتریکی را بر عهده دارد و منجر به تخلیه جریان‌های خطا می‌شود.

🔶لایه عایق: هادی الکتریکی که در کابل وجود دارد را با استفاده از لایه عایق، عایق‌بندی می‌کنند که در نهایت منجر به‌عدم انتقال جریان الکتریکی می‌شود.

🔶هادی الکتریکی: اصلی‌ترین بخشی که برای این کابل‌ها در نظر گرفته می‌شود، همین هادی کابل است که با دو متریال مختلف مس و آلومینیوم ساخته می‌شود.

مزایای کابل زمینی

ایمنی و سلامت انتقال برق از طریق بسترهای زمینی ضمانت می‌شود. کابل‌های هوایی عمدتاً در معرض آسیب‌هایی قرار می‌گیرند که کابل‌های دفنی این مشکلات را ندارند. نگهداری و تعمیرات تونل‌های زیر زمینی به‌عنوان بستر کابل‌ها بسیار راحت‌تر از تعمیرات کابل هوایی خواهد بود. علی‌رغم هزینه‌های بالا برای بسترسازی و نصب کابل‌های نصب ثابت، می‌توان گفت که در کوتاه‌مدت نیازی به تعمیرات ندارند؛ حال‌ آنکه این مشکل حتی پس از نصب کابل‌های هوایی با آن‌ها همراه خواهد بود.

همان گونه که گفتیم استفاده از بستر زمین برای انتقال جریان بسیار راحت و امن بوده، چرا که در صورت وقوع آسیب‌های اقلیمی مانند ایجاد گسل و طوفان و مواردی ازاین‌ دست، مشکلی برای تأمین برق مورد نیاز شهری نخواهیم داشت.

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

جدید‌ترین لیست قیمت سیم و کابل پرتو

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

معایب کابل زمینی

پردازش و ساخت بستر و تونل‌ها برای کابل زمینی هزینه‌های بالایی دارد که بسته به عوامل مختلفی، بهای کار متغیر خواهد بود. هزینه کابل‌کشی زمینی در یک منطقه نسبت به کابل هوایی همان منطقه، ۱۰ تا ۱۴ برابر برآورد می‌شود. هزینه‌های بالا در این زمینه سبب شده است تا برای پست توزیع برق از کابل هوایی استفاده شود و به‌ مجرد ایجاد یک زلزله یا طوفان، تأمین برق با مشکل مواجه شود و اهالی منطقه خطراتی را تحمل کنند.

مسیر کابل‌های دفنی عمدتاً مشخص نشده‌اند؛ به همین دلیل ممکن است حفاران با آن‌ها به مشکل بخورند. در زمان حفاری در صورت توجه نکردن به استانداردهای ممکن است اپراتورهای حفر زمین آسیب ببینند.

کابل زمینی

کاربرد کابل زمینی

کابل زمینی از آن دسته از کابل‌های مقاوم است که در برابر عوامل مختلفی همچون رطوبت، فشار، ضربه و… بسیار مستحکم است، لذا از ورق‌های فولادی یک غلاف سربی برای آن‌ها ساخته‌اند. باتوجه به ویژگی‌هایی که در این کابل‌ها وجود دارد، معمولاً برای کابل کشی در زیر زمین، در کانال‌ها، در کابل کشی داخل آب‌ها، تامین روشنایی، به کار انداختن وسایل برقی و… کاربرد دارند. یک شرکت دیگری که در زمینه تولید کابل‌ها زمینی فعالیت دارد سیم و کابل رسا کابل است می‌توانید بر اساس نیازتان یک مدل را انتخاب کرده و بهترین عملکرد را از آن‌ها مشاهده کنید، در واقع سیم و کابل رسا کابل علاوه بر کیفیت از قیمتی رقابتی برخوردار است.

سایز کابل زمینی

شرکت سیم و کابل راد افشان همانند سایر برندها کابل‌های زمینی را با سایزهای مختلفی تولید می‌کند که مشتری باتوجه نیازش آن‌ها را خریداری می‌کند.

سایزهای مختلفی همچون 1، 1.5، 2.5، 4، 6، 10، 16، 25، 35، 50، 70، 95، 120، 150، 240، 300، 400، 600 و 1000  توسط سیم و کابل راد افشان تولید می‌شود.   

✍️ سخن نهایی

عایق‌های پلیمری ترموست و ترموپلاستیک برای محافظت از کابل در برابر آسیب‌ها تأثیرات بسزایی خواهد داشت و علی‌رغم دوام و مقاومت بالا در زمینه انتقال جریان الکتریکی با موفقیت عمل خواهد کرد. برای خرید کابل‌ زمینی می‌توان به برندهای سیم و کابل کسری، پرتو و البرز الکتریک مراجعه نمود. ممنون که ما را تا پایان این مقاله همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را در رابطه با مقاله «کابل زمینی» برای آقای برق کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*