سیم فولادی

سیم فولادی

سیم فولادی یا سیم مفتولی به‌طورکلی ازجمله مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارآلات موجود در صنایع گوناگون از قبیل نجاری، امور فنی، صنایع‌دستی و… است. سیم فولادی غالباً هم به شکل مستقیم و هم غیرمستقیم در ساخت انواع مختلف محصولات به کار گرفته می‌شود. سیم فولادی فقط از یک‌رشته سیم ایجاد شده و این رشته سیم بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است. سیم فولادی در مقایسه با دیگر نوع‌های سیم و کابل از پایداری و مقاومت نسبتاً خوبی برخوردار است.

سیم فولادی به‌طور معمول در اکثر صنایع به‌عنوان یکی از وسایل و ابزارآلات مهم معرفی می‌شود. سیم فولادی همچنین به دو نوع سیم فولادی فابریک و سیم فولادی غیر فابریک طبقه‌بندی می‌شود که نوع فابریک آن از خاصیت کششی بسیاری برخوردار است.

نوع دوم سیم‌های فولادی بیشتر از تسمه‌های فلزی ساخته خواهند شد و در حوزه‌های بسیاری از آن‌ها استفاده می‌شوند. از مشخصات کلی و ویژگی‌های سیم فولادی می‌توان به‌طور عمده به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ظرفیت بسیار زیاد سیم فولادی برای تحمل نمودن وسایل سنگین

۲- مستحکم در مقابل انواع زنگ‌زدگی، ضربات و شرایط محیطی اسیدی یا قلیایی

۳- نرمی بسیار زیاد

۴- خاصیت کشسانی نسبتاً خوب

۵- دارای سطحی صاف و صیقلی

۶- متنوع در اندازه و نوع

۷- سازگاری خوب با زیست‌بوم

۸- دارای طول عمر زیاد

۹- شکل‌پذیری مناسب سیم فولادی

۱۰- قیمت بسیار خوب سیم فولادی و در دسترس بودن همیشگی

۱۱- تشکیل‌شده از مواد فولادی با درصد کربن زیاد

جنس بیشتر سیم‌های فولادی عموماً با توجه به صنایع گوناگون و کاربرد متفاوت هر یک از سیم‌ها، از جنس فولاد و استیل تهیه می‌شوند؛ سیم فولادی اساساً از سه جزء اصلی لایه سیم، مغزی سیم و خود سیم ساخته خواهد شد.

انواع سیم فولادی

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل کسری

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

انواع سیم فولادی

سیم‌های فولادی به‌طورمعمول با توجه به تعداد کلی رشته سیم‌ها، نام و تعداد دقیق سیم‌های موجود در هر رشته سیم به نوع‌های گوناگونی گروه‌بندی می‌شوند. در بخش زیر به مهم‌ترین نوع‌های سیم فولادی اشاره خواهد شد:

🔶 سیم فولادی از نوع پایدار در برابر چرخش: بسیاری از سیم‌های موجود در بازار در برابر چرخش یا پیچیده شدن مقاومت خوبی از خود نشان نمی‌دهند ولی این نوع سیم‌های فولادی عموماً برای تاب خوردن و چرخش طراحی و ساخته می‌شوند. سیم فولادی از نوع چرخشی از قابلیت استفاده در یک خط یا یک سیستم چندبخشی برخوردار خواهد بود.

🔶 سیم فولادی دارای رشته‌های فشرده‌شده: به‌طور کل در این نوع سیم فولادی از رشته‌های فشرده‌شده استفاده خواهد شد و همچنین از یک غلتک یا مهره رد شده که سبب کمتر شدن قطر بیرونی کلیه‌ی رشته‌ها می‌شود. سیم فولادی دارای رشته فشرده است و از طول عمر بسیار زیادی برخوردار بوده و دارای سطحی بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است.

🔶 سیم فولادی قالب‌ریزی شده: قطر بیشتر سیم‌های فولادی قالب‌ریزی شده بعدازاین که سیم فولادی بسته شد، به‌وسیله‌ی دستگاه‌ها یا ماشین‌های قالب‌ریزی فشرده خواهند شد. این نوع سیم فولادی عموماً به‌صورت رشته‌های فشرده‌شده یا رشته‌های گرد طراحی می‌شود.

🔶 سیم فولادی دارای روکش پلاستیک: به‌طورمعمول برای محافظت از سیم فولادی در برابر عوامل مختلف از قبیل پاره شدن، ساییده شدن، زنگ‌زدگی و… می‌توان از یک روکش پلاستیک مقاوم استفاده نمود. این روکش پلاستیکی بیشتر بر روی سطح بیرونی سیم فولادی قرارگرفته می‌شود.

🔶 سیم فولادی پرشده با پلاستیک: فاصلۀ بین مفتول و سیم در این نوع سیم فولادی اساساً با ماتریسی از یک پلاستیک پر خواهد شد. این نوع سیم فولادی از فرسوده‌شدن یا پوسیدگی درونی و بیرونی سیم می‌کاهد.

سیم بکسل مغز فولادی

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

بروز‌ترین لیست قیمت سیم و کابل خراسان

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

مغزی سیم بکسل فولادی

بخش مرکزی سیم فولادی یا سیم بکسل عموماً قسمت مغزی سیم بکسل فولادی است که در آنجا رشته‌ها به دورهم پیچیده می‌شود. نقش اصلی بخش مغزی سیم بکسل فولادی غالباً نگهداری رشته‌های سیم یا طناب است و درنتیجه باید قطر سیم فولادی به‌اندازه کافی بزرگ شود تا در موقع اتصال سیم فولادی به اجسام، مانع تماس میان رشته‌های سیم موجود در سیم بکسل نشود.

مغزی سیم فولادی یا بکسل اساساً از دو نوع الیافی و فولادی تشکیل می‌شود و با نام‌های لاتین IWRC و FC به بازار معرفی خواهد شد. سیم فولادی یا سیم بکسل دارای مغزی از جنس فولاد از استحکام مناسب‌تری برخوردار بوده و همچنین انعطاف‌پذیری آن کم است. به‌طورمعمول نوع کاربرد سیم فولادی یک معیار بسیار مهم و کلی برای تعیین نوع مغزی سیم است. مغزی سیم‌های بکسل فولادی عموماً از چند رشته تشکیل می‌شوند که این رشته‌ها نیز دارای بافت خاصی هستند.

مغز سیم بکسل از نوع فولادی اساساً ممکن است خود دارای یک سیم بکسل مستقل باشد که در این صورت به آن مغزی، سیم بکسل مستقل IWRC نیز گفته می‌شود. از سیم فولادی دارای مغزی فولادی به‌طورمعمول در هنگامی استفاده می‌شود که استحکام و نیروی کشسانی طناب بیشتر از عوامل مدنظر دیگر باشد.

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

جدید‌ترین لیست قیمت سیم و کابل پرتو

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

سیم بکسل فولادی

کاربرد سیم یا کابل فولادی

از کابل یا سیم فولادی به‌طور کلی در جهت حرکت دادن اجسام سنگین و یا بالا بردن اجسام استفاده می‌شود. کابل‌ها یا سیم‌های فولادی به‌طورکلی در حوزه‌ها و کارهایی که نیاز به لیفتینگ و جابجایی دارند، بیشتر استفاده خواهند شد. در هر حوزه کاری یا صنعت بر اساس نوع کاربرد آن حوزه، از انواع گوناگونی از سیم فولادی با ساختارهای متنوع استفاده خواهد شد که وزن بار را کنترل و نگهداری خواهد کرد.

از سیم‌ها یا کابل‌های فولادی اکثراً در صنایع کوچک مثل ترمز دوچرخه تا صنایع عظیم مثل جرثقیل و معادن استفاده می‌شوند و همچنین انواع مختلف کابل و سیم‌های بکسل در حوزه‌های کشتی‌سازی، پتروشیمی و نفت، صنعت سدسازی، صنایع برق، بندرها، حوزۀ حمل‌ونقل، بالابر، شرکت‌های حفاری و… کاربرد کلی خواهند داشت.

سیم فولادی استفاده شده در صنایع جرثقیل و حفاری، اساساً از پایداری و قدرت مناسبی برخوردار است. سیم فولادی مخصوص آسانسور به‌طورکلی از یک مغزی فولادی شکل سخت تولید شده و سبب تأمین جابجایی و حرکت ایمن افراد در آسانسور خواهد شد. از سیم و کابل فولادی همچنین در نگهداری پل‌های معلق استفاده می‌شود.

✍️ سخن نهایی

از برندهای خوب و باکیفیت سیم فولادی عمداً می‌توان به برندهای سیم و کابل کسری، سیم و کابل البرز الکتریک نور، سیم و کابل خراسان و سیم و کابل پرتو اشاره نمود؛ افراد برای خرید هر یک از برندهای بالا اول باید نوع سیم‌های فولادی مخصوص کار خود را تعیین نمایند. ممنون که ما را تا پایان این مقاله همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را در رابطه با این مقاله برای آقای برق کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

جهت دریافت لیست قیمت سیم و کابل کسری کلیک کنید