کابل knx

کابل knx

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی اکثر خانه‌ها و ساختمان‌ها هوشمند شده‌اند برای هوشمندسازی تجهیزات و سیستم در ساختمان‌های جدید از کابل knx استفاده می‌شود. طراحی این کابل برای برای ارتباط با تجهیزات مدیریتی ساختمان استفاده می‌شود از جمله این تجهیزات می‌توان به سیستم‌های صوتی، سیستم‌های روشنایی و چراغ‌ها، کنترل سیستم‌های تهویه و… اشاره کرد. در حقیقت کابل‌هایی با پروتکل knx به عنوان یک رابط بین تجهیزات کنترل هوشمند استفاده می‌شوند. این مدل کابل بر اساس استانداردهای جهانی به صورت دو سیم زوج تابیده هستند که در نهایت به صورت مفتولی طراحی و تولید می‌شوند. رنگ در نظر گرفته شده برای این زوج سیم‌ها رنگ‌های قرمز، مشکی و زرد، سفید است که مهم‌ترین آن‌ها مشکی و قرمز است. از این دو رنگ برای انتقال اطلاعات از مرکز سیستم واحد و یا تغذیه دستگاه استفاده می‌کنند. البته دو رنگ زرد و سفید برای انتقال توان در موارد خاص کاربرد دارد. یکی از اصلی‌ترین موارد هوشمندسازی سرعت انتقال در کابل KNX است که بر حسب استاندارد حدود ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه است. این کابل را بایستی با یک طول خاص مورد استفاده قرار داد چرا که بیشتر از این مقدار مجاز نخواهد بود. در حالت کلی حداکثر طول مجاز برای استفاده از این کابل حدود ۱۰۰ متر است و بیشتر از این مقدار نباید استفاده شود.

کابل knx

ساختار کابل knx

کابل‌های knx در ساختار خود عایقی دارند که برای تولید این عایق از دو مواد PVC و HFFR استفاده می‌شود. در ساختار داخلی این کابل برای هر زوج سیم در تمام سطح کابل از یک عدد فویل فلزی استفاده شده است.

این پوشش فویلی فلزی باعث می‌شود که نویز و یا اغتشاش به طور کامل بر طرف شود.

زمانی که این کابل‌ها توسط کارشناسان کنترل کیفیت تایید شدند و از یک سری مراحل آزمایشگاهی گوناگون با موفقیت عبور کردند بر حسب نیاز مشتری در به شکل کلاف یا قرقره روانه بازار می‌شوند. 

ساختار هر کابل KNX به صورت زیر است:

فروشگاه اینترنتی آقای برق

جنس و کلاس هادی: مس آنیل شده کلاس یک است.
جنس عایق آن: آمیزه PVC است.
شناسایی رشته‌ها: اگر یک زوج باشد به رنگی مشکی و قرمز است اما اگر دو زوجی باشد به رنگ مشکی/قرمز و سفید/زرد است.
تابیدن رشته‌ها به‌هم: رشته سیم‌های این کابل به‌هم تابیده شده‌اند که در نهایت یک زوج سیم را تشکیل می‌دهند.
شیلد زوج‌ها: روی سطح زوج سیم‌ها توسط نوار پلی استر پوشیده شده و در نهایت تمام مجموعه توسط یک پوشش فویل آلومینیومی پوشیده شده‌اند.
جنس روکش نهایی: آمیزه پی وی سی است.
رنگ روکش آن: به رنگ سبز است.

خرید کابل knx

انواع کابل knx

این کابل هم به نوبه خود مدل‌های مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کابل TP1

زوج سیم‌های این کابل به رنگ سفید و سبز هستند که جنس آن‌ها از فلز مس است. این سیم در رول‌های ۱۰۰ متری و یا ۲۵۰ متری در خانه‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این کابل هوشمند به رنگ سبز برای سیم کشی ایستگاه‌های اصلی و نوع سفید آن را برای تابلوهای اطراف خانه‌های هوشمند استفاده می‌کنند.

کابل 1Paire سبز

این مدل کابل هم دارای زوج سیمی است که محکم به‌هم پیچ خورده‌اند که در ساختار آن یک صفحه فویل در پوششی سبز استفاده شده است. انعطاف این کابل بالا است و کاهش قطر آن منجر شده که از مدل ۲ زوج گزینه مناسب‌تری باشد.

کابل مشکی Duct Grade TP1

این کابل همان کابل TP1 است اما در پوششی ضد آب و پلی اتیلن مقاوم شده که در برابر اشعه ماورابنفش مقاومت بالایی هم دارد. این کابل را برای درون داکت‌ها یا سیم کشی‌های خارجی که در معرض آفتاب هستند، استفاده می‌کنند.

کابل مشکی knx با پوشش زرهی فلزی

همان کابل TP1 است که در یک غلاف داخلی از PE سخت و سیم‌های استیل گالوانیزه جامد ۰.۹ میلی‌متر قرار گرفته است. این کابل برای دفن مستقیم در زیر خاک یا مکان‌هایی که امکان آسیب به آن وجود دارد، استفاده می‌شود.

مشخصات کابل knx

در حالت کلی کابل knx در زیر مجموعه کابل‌های bus است و از ساختاری منحصر به فرد برخوردار است که می‌توان آن را در گروه کابل‌های ابزار دقیق قرار داد. در ساختار داخلی این کابل ۴ رشته مفتولی از کلاس ۱ دیده می‌شود که به صورت زوج به‌هم تابیده شده‌اند. روکشی که برای این کابل در نظر گرفته‌اند از pvc است که رنگ این روکش سبز است. سطح مقطع درد نظر گرفته شده برای این کابل ۰.۸ میلی‌متر است و در متراژهای مختلفی ارائه می‌شود. گفتنی است که یک رشته فویل، یک رشته نخ ابریشمی و یک روکش نایلونی شفاف زیر روکش PVC این کابل قرار داده شده است. ۴ رشته سیم داخلی این کابل به رنگ‌های قرمز، مشکی، سفید، زرد است. رشته نخ ابریشمی که در ساختار این کابل استفاده شده منجر به افزایش مقاومت کابل است که در نهایت از آسیب دیدن کابل هم جلوگیری می‌کند. سرعت انتقال اطلاعات در این کابل معادل ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه است.

قیمت کابل knx

سخن پایانی

در نهایت لازم است بدانید کابل knx را با برندهای مختلفی روانه بازار می‌کنند که شما بایستی درصدد خرید بهترین برند برآیید. چرا که وجود یک کابل با کیفیت است که می‌تواند عملکرد فوق العاده‌ای را از خود به نمایش بگذارد و طول عمر و ماندگاری بالایی داشته باشد. اگر به دنبال کابل‌هایی با کیفیت به همراه قیمتی مناسب هستید پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه اینترنتی آقای برق مراجعه کنید. این فروشگاه یکی از معتبرترین فروشگاه‌های ارائه دهنده انواع سیم و کابل است که با اطمینان خاطر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

بروزرسانی 1401/03/30

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*