کابل کواکسیال

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال کابلی است که از دو هادی تشکیل شده است که یک محور مشترک دارند. هادی داخلی به طور معمول یک سیم مستقیم، جامد یا رشته‌ای است و هادی بیرونی معمولاً یک سپر است که ممکن است بافته یا یک فویل باشد. کابل کواکسیال نوعی کابل است که برای حمل سیگنال‌های رادیویی، سیگنال‌های ویدئویی، سیگنال‌های اندازه گیری و سیگنال‌های داده استفاده می‌شود. از کابل کواکسیال استفاده می‌شود زیرا نمی‌توانیم خط سیم باز را در نزدیکی اجسام فلزی (مانند کانال‌کشی) اجرا کنیم یا آن را دفن کنیم. ما از دست دادن سیگنال را برای راحتی و انعطاف‌پذیری معامله می‌کنیم. کابل کواکسیال از یک هادی مرکزی عایق تشکیل شده است که با یک محافظ پوشانده شده است.

سیگنال بین محافظ کابل و هادی مرکزی حمل می‌شود. این چیدمان محافظت بسیار خوبی در برابر نویزهای کابل خارجی ایجاد می‌کند، سیگنال را به خوبی در داخل کابل نگه می‌دارد و ویژگی‌های کابل را ثابت نگه می‌دارد. کابل‌های کواکسیال و سیستم‌های متصل به آن‌ها ایده‌آل نیستند یعنی همیشه مقداری سیگنال از کابل کواکسیال تابش می‌شود. از این رو، هادی بیرونی نیز به عنوان یک محافظ برای کاهش اتصال سیگنال به سیم کشی مجاور عمل می‌کند. پوشش سپر بیشتر به معنای تابش کمتر انرژی است (اما لزوماً به معنای تضعیف سیگنال کمتر نیست).

کابل کواکسیال

نام‌گذاری کابل کواکسیال

اساسا برای نام‌گذاری کابل کواکسیال از شماره کابل به همراه یک پیشوند RG استفاده می‌شود. RG مخفف شده Radio Guide یعنی هدایت رادیویی است. به همین دلیل دو نوع کابل کواکسیال مشاهده می‌شود که یکی از آن‌ها امپدانس ۷۵ اهم و دیگری ۵۰ اهم را دارد. نوع امپدانس ۷۵ اهم برای سیگنال‌های ویدئویی و آمپدانس ۵۰ اهم برای داده‌ها و ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌شود.

کابل کواکسیال چیست

انواع کابل کواکسیال

کابل‌های کواکسیال از جنبه‌های مختلف به دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

انواع کابل کواسیال از نظر کاربرد

کابل‌های rg6: این مدل کابل برای ماهواره‌ها و تلویزیون‌ها کاربرد دارد.
کابل‌های rg11: این مدل کابل بیشتر در ساختمان‌هایی که ارتفاع زیادی دارند یا این که در فواصل طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کابل‌های rg59: اساسا این مدل کابل برای سیستم دوربین‌های مدار بسته کاربرد دارد.
کابل‌های rg60: برای تلویزیون‌هایی که کیفیت تصویر آن‌ها زیاد است، استفاده می‌شود.