کابل زره دار

کابل زره دار

کابل زره دار: به‌کارگیری کابل مناسب در سیستم‌های مختلف مانع از ایجاد خطرات بسیاری می‌گردد. یکی از مدل کابل‌های مقاوم در برابر عوامل و شرایط محیطی گوناگون کابل زره دار است. این نکته را باید خاطرنشان کرد که استفاده نادرست از این مدل کابل موجب ایجاد آتش‌سوزی، برق‌گرفتگی و یا خرابی وسایل برقی می‌گردد که همه‌ی این حوادث هزینه‌های مالی و جانی زیادی دربر خواهند داشت؛ در ادامه مطلب سعی می‌کنیم با زبانی ساده در مورد این نوع کابل بیشتر توضیح دهیم. امروزه در محیط‌های مختلف بیشتر از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌گردد، اما این کابل‌های نوری در محیط‌ها و شرایط دشوار جوی کارساز نخواهند بود و لازم است کابل‌های مدنظر زمان انتقال داده به شکل یکپارچه و قابل‌ اطمینان عمل نمایند. کابل‌های زره دار برای اینگونه شرایط گزینه بسیار مناسبی هستند. همانگونه که از نامش مشخص است، در برابر آسیب‌های مکانیکی محافظت می‌گردند.

سطح مقطع کابل زره دار

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل کسری

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

ساختار کابل زره دار

کابل‌های زره دار هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارا هستند. کابل‌های زره دار از نظر پوشش فلزی، پوشش میانی، نوع عایق، رنگ، روکش و سایر خصوصیات دیگر، با یکدیگر متفاوت هستند. از ویژگی‌های این مدل کابل لایه‌های اضافی آن نسبت به سایر کابل‌ها است. نکته دیگر این‌که از مهم‌ترین مشخصه‌های این نوع کابل، مقاومت کابل زره دار را می‌توان نام برد.

بهترین نوع کابل برای دفن مستقیم در زمین، این نمونه کابل‌ها بوده و کابل زره دار در برابر رطوبت، عدم خوردگی در برابر مواد شیمیایی، پاره شدن احتمالی، ساییدگی، له‌شدگی و پیش آمدهایی از این قبیل، مقاوم‌تر از دیگر کابل‌ها است؛ در ادامه به ساختار کابل زره دار می‌پردازیم که شامل موارد زیر است:

🔶 هادی: هادی یا رسانا شامل رشته‌های مس موجود در کابل‌ها است.

🔶 عایق: از پلی‌اتیلن متقاطع (XLPE) در برخی از کابل‌های برق استفاده می‌گردد؛ چون مقاومت خوبی در برابر آب و خصوصیات الکتریکی از خود نشان می‌دهد.

🔶 روکش: بین لایه‌های داخلی و خارجی کابل‌ها باهدف جداسازی و ایجاد مرزهای محافظتی از روکش‌های پلی وینیل کلراید (PVC) استفاده می‌کنند.

🔶 غلاف: غلاف پی‌ وی‌ سی همه اجزای کابل را درکنار هم نگه می‌دارد و در برابر فشارهای خارجی محافظت بیشتری به عمل می‌آید.

اجزای کابل زره دار

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

بروز‌ترین لیست قیمت سیم و کابل البرز

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

کاربرد کابل زره دار

همان‌طور که گفته شد در هر مکانی که احتمال بروز خطر زیاد باشد و از کابل‌های معمولی نتوان استفاده نمود، از کابل‌های زره دار استفاده می‌گردد. کابل زره دار در پمپ‌بنزین‌ها، دستگاه‌های مربوط به صنایع نفت و گاز، دستگاه‌های مربوط به صنایع پتروشیمی، دستگاه‌های قوی که ولتاژ برق بالا دارند، عملیات جوشکاری، مکان‌هایی که محل رفت‌ و آمد ماشین‌های سنگین و فوق سنگین هستند؛ مکان‌هایی که جانوران موذی در آنجا زیاد باشد، به کار گرفته می‌شود، همچنین این کابل‌ها در بسیاری دیگر از دستگاه‌ها و مکان‌ها کاربرد دارند.

کابل زره دار

انواع کابل‌های زره دار

کابل‌های زره دار متنوع هستند که هرکدام از آن‌ها بر اساس کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زیر به دسته‌بندی کابل‌های زره دار اشاره می‌کنیم:

💠 کابل فشار ضعیف با زره سیمی

💠 کابل فشار ضعیف با زره نواری

💠 کابل فشار متوسط با زره نواری

💠 کابل فشار متوسط با زره سیمی

💠 کابل‌های تک رشته با زره آلومینیوم

💠 کابل‌های چند رشته با زره فولادی

کابل زره دار آلومینیومی

این مدل کابل‌ها به دو گروه فشار متوسط و فشار ضعیف دسته‌بندی می‌گردند. لازم است عنوان نماییم کابل آلومینیومی زره دار، پایداری فیزیکی مناسبی داشته و گزینه‌ای ایده آل برای مکان‌هایی که در آنان تنش و اصطکاک مکانیکی بالا است، خواهد بود. کابل زره دار آلومینیومی دارای قدرت هادی بالایی است. این کابل از گروه کابل‌های افشان محسوب می‌شود و بر همین اساس قدرت هادی بالایی دارد و در سامانه‌های انتقال برق از زمین باقدرت یک کیلوولت به بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. باز مشخصات کابل‌های زره دار آلومینیومی می‌توان به کیفیت بالا و استاندارد آن اشاره کرد و چون رسانای آن آلومینیوم است قدرت هادی بالایی دارد. عایق به کار گرفته‌ شده از نوع پی‌ وی‌ سی است و به همین علت مقاومت خوبی در برابر آب و همچنین خواص الکتریکی از خود نشان می‌دهند.

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

جدید‌ترین لیست قیمت سیم و کابل پرتو

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

مزایای استفاده از کابل‌های زره دار

کابل‌های زره دار در برابر درجه حرارت بالا مقاومت و پایداری بیشتری دارند. پایداری خوبی در برابر نیروهای مکانیکی قوی‌تر از خود نشان می‌دهند و مانع از وارد شدن آسیب نیروهای خارجی می‌شوند. توانایی تداخل ضد الکترومغناطیسی قوی، پایداری انتقال قدرت را ترقی می‌دهد.

بررسی کابل زره دار

قیمت کابل زره دار

برای انتخاب و خرید کابل‌ها نیاز است تا نکات مهم و اصول خرید را مدنظر قرار دهیم که این مسئله در مورد کابل‌های زره دار به علت اهمیت و وجود حساسیت‌های بالا نیز صادق است؛ چند رشته‌ای بودن کابل‌ها، جریان مجاز، جریان مجاز کابل‌ها بر اساس مسافت، مقاومت الکتریکی کابل‌ها، افت ولتاژ کابل‌ها، دارا بودن نشان استاندارد، برند سازنده و قیمت کابل‌ها ازجمله نکات مهم در حین خرید کابل زره دار هستند. قیمت کابل زره دار بر اساس نوع و برند آن مشخص می‌گردد و کیفیت کابل نیز بر روی قیمت آن مؤثر است.

✍️ سخن نهایی

شما عزیزان می‌توانید انواع کابل‌های زره دار را باقیمت‌های مناسب از نمایندگی‌های معتبر فروش سیم و کابل کشور همچون فروشگاه  آقای برق  خریداری نمایید. ممنون که ما را تا پایان این مقاله همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را در رابطه با مقاله «کابل زره دار» برای ما کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۲۱ دی ۱۴۰۰

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*