کابل افشان

کابل افشان: کابل‌های برقی دارای تنوع بالایی می‌باشند و در زمینه‌های مختلفی به کار برده می‌شوند. برای استفاده کنندگان تشخیص این موضوع که چه نوع کابلی مناسب مصرف آن‌ها است، اهمیت بالایی دارد. یکی از انواع آن‌ها کابل افشان می‌باشد. وقتی چند سیم تک رشته‌ای افشان در کنار هم قرار می‌گیرند در نهایت یک کابل افشان را تشکیل می‌دهند که این نوع کابل در انواع مختلفی تولید می‌شود و هر کدام دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود هستند. کابل برق افشان همچنین به دلیل ویژگی‌های خود به کابل قابل انعطاف و یا سیم نرم نیز معروف می‌باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث انتخاب این کابل می‌شود. این نوع کابل بسیار کارآمد می‌باشد زیرا برخلاف کابل‌های سنتی که فقط یک هسته یا رشته دارند، کابل‌های افشان چند هسته‌ای هستند. کابل افشان به دلیل ویژگی‌هایی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم کاربرد بالایی در انواع صنایع دارد.

مشخصات فنی کابل افشان

کابل‌های افشان به قدری منحصر به فرد می‌باشند که حتی دارای مقاومت الکتریکی متفاوتی با کابل‌های معمولی می‌باشند. مقدار آن در مقایسه با کابل‌های معمولی کمتر است که باعث می‌شود انتخاب بهتری باشد و سبب می‌شود در طیف گسترده‌تری کاربرد داشته باشند. یکی دیگر از مواردی که در مشخصات فنی کابل افشان باید به آن توجه داشته باشید قدرت آن است. در ساخت این کابل‌ها از مس آنیل شده استفاده می‌شود که سبب افزایش قدرت آن در مقایسه با کابل معمولی می‌شود. از دیگر مشخصات فنی کابل افشان می‌توان به سبکی و انعطاف آن اشاره کرد که دو فاکتور بسیار با اهمیت می‌باشد. این ویژگی به سبب استفاده از مس آنیل شده در ساخت آن می‌باشد. مورد بعدی روکش کابل می‌باشد که از جنس PVC/A که عایق انرژی به حساب می‌آید که عایق بسیار مقاوم و با انعطاف بالایی می‌باشد. از مشخصات فنی دیگر می‌توان به محدوده دمایی آن اشاره کرد که در محدوده دمایی ۷۰ درجه سانتی گراد و منفی ۳۰ درجه سانتی گراد کاربرد دارد و می‌توان از آن استفاده کرد. مشخصه اخر آن ولتاژ می‌باشد که ولتاژ نامی آن برابر با V ۵۰۰/۳۰۰ و ولتاژ آزمون کابل افشار برابر با KV (AC) ۲.۵ می‌باشد.

کاربرد کابل افشان

کابل‌های افشان کاربرد وسیعی دارند که سبب می‌شود محصولی همه جانبه و مناسب برای پروژه‌های موقت و دائمی باشد. مهم‌ترین کاربرد کابل افشان در امور ساختمانی می‌باشد که در سیم کشی داخلی ساختمان جهت اجرای تاسیسات برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری به علت داشتن ایمنی و عملکرد مناسب از این نوع کابل استفاده می‌شود. کاربرد بعدی در پمپ‌های آب می‌باشد. کابل افشان به دلیل ویژگی نرم بودن، گزینه مناسبی برای استفاده در پمپ آب می‌باشد. به دلیل اینکه پمپ آب دارای فشار هیدرواستاتیکی می‌باشد، این فشار منجر به نفوذ آب، به داخل پمپ شناور از طریق منافذ روی سطح روکش می‌شود که سبب می‌شود مقاومت سیم کاهش پیدا کند و کارایی خود را از دست بدهد به همین دلیل استفاده از یک کابل مانند افشان سبب می‌شود کابل مورد استفاده واقع شده در شرایط مخرب نیز ویژگی‌های خود را حفظ کند. کابل افشان نوع قدرت در صنایع و نیروگاه‌ها از استفاده بالایی برخور دار می‌باشد. در صنایع انتقال برق نیاز به جریانات قوی دارد که کابل افشان باعث کاهش تداخلات سیگنالی می‌شود و نیاز‌های نیروگاه‌ها را تامین می‌کند. از طرفی دیگر استفاده از کابل افشان در صنایع به کاهش خطر برق گرفتگی و حریق کمک قابل توجهی می‌کند.

ویژگی مهم کابل افشان

کابل‌های افشان دارای ویژگی‌های مهم و ویژه‌ای می‌باشند که سبب استفاده گسترده از آن‌ها شده است اما مهم‌ترین ویژگی کابل افشان دارا بودن انعطاف‌پذیری بالای آن می‌باشد. این کابل تنها کابل منعطف بازار است و همین ویژگی سبب شده است که با این نام در بازار شناخته شده باشد. کابل افشان قابلیت استفاده در مکان‌های پر پیچ که نیاز به انعطاف و پیچش زیاد دارد، را به راحتی فراهم می‌کند. علاوه بر انعطاف با توجه به استحکام بالای آن‌ها در این مکان‌ها آسیبی نمی‌بینند و می‌توان در محیط‌های خشک و نمناک از آن‌ها استفاده کرد و در برابر سایش و خوردگی میتوانند ویژگی‌های منحصر به فرد خود را حفظ کرده که به همین سبب نیاز به تعویض زود هنگام ندارند و از نظر اقتصادی نیز به صرفه می‌باشند و با توجه به دارا بودن این ویژگی‌ها دارای قیمتی کمتر در مقایسه با قیمت کابل مفتول و نیمه افشان است که سبب شده مشتریان این کابل‌ها زیاد باشند و طرفداران زیادی در بازار داشته باشند. عایق به کار رفته در آن از نوع PVC و به دلیل هادی به کار رفته در آن یعنی مس آنیل شده که منظور از آنیل شده مسی با انعطاف بالا و شکنندگی پایین می‌باشد، سبب این ویژگی‌ها در این کابل‌ها شده است. مهم‌ترین ویژگی دیگر کابل افشان در کنار انعطاف‌پذیری بالای آن قابلیت بازدارنده آتش و خود خاموشی می‌باشد. در این مکان‌های پرپیچ که به راحتی قابل دسترسی نیستند باید نکات ایمنی به خوبی رعایت شود. در صورت بروز اتفاقات احتمالی مانند داغ شدن بیش از حد و احتمال اتش سوزی این ویژگی می‌تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد.

سایز کابل افشان

کابل‌های برق با توجه به کاربردشان در سایز‌ها و اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند که با دانستن ویژگی‌های مد نظر خود و انتخاب سایز مناسب می‌توانید مصرف برق را به حداقل برسانید. کابل افشان نیز در سایز‌های متفاوتی تولید می‌شود به طور مثال کابل برق افشان ۱.۵*۲ دارای دو رشته هادی با رنگ‌های متفاوت می‌باشد و از رایج‌ترین مدل‌های سیم و کابل به حساب می‌آید که توسط عایقی از هم جدا شده است و عمده مصرف آن در کانال‌های برق، لوله‌های ساختمانی و… می‌باشد. این سایز از کابل افشان بیشترین مقدار برقی که میتوانند از خود عبور دهند ۱۹ آمپر می‌باشد و تعداد رشته‌های موجود در آن ۳۰ رشته از جنس مس می‌باشد. به طور کلی کابل‌های افشان در سایز‌هایی مانند ۰.۵*۱.۰. ۷۵*۱.۱*۱.۱. ۵*۱.۲. ۵*۱.۱*۴.۱*۶.۱۰*۱.۱۶*۱ و… تولید می‌شوند.

خرید کابل افشان

همان طور که در موارد بالا اشاره شده است کابل افشان در انواع و سایز‌های گوناگونی تولید می‌شود. قبل از خرید انواع کابل افشان باید ابتدا سطح مقطع کابل را با توجه به حداکثرسازی جریان عبوری از کابل تعیین کنید. سطح مقطع باید به گونه‌ای باشد که در هنگام عبور جریان، داغ نشود به دلیل اینکه در صورت داغ شدن احتمال ذوب شدن روکش وجود دارد. هنگام خرید باید به روکش بیرونی کابل نیز توجه داشته باشد زیرا اگر از جنس با کیفیت باشد به سرعت دچار فرسودگی و آسیب نمی‌گردد. در نهایت شما با توجه به شناخت نیاز و ویژگی‌های محل استفاده خود می‌توانید کابل مورد نیاز را خریداری کنید.

قیمت کابل افشان

قیمت کابل افشان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه نوع کابل سبک، قدرت یا آلومینومی باشد یکی از این عوامل اثر گذار می‌باشد. همچنین اینکه تعداد رشته کابل‌ها به صورت تک رشته‌ای، دو رشته‌ای، سه رشته‌ای یا بیشتر باشد، مورد تاثیر گذار بعدی می‌باشد. عوامل تاثیر گذار دیگر که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد شامل: نحوه تولید و استفاده از فناوری‌های مدرن دنیا، کیفیت مواد اولیه مصرف شده در چرخه تولید، نوسانات ارز و دلار، میزان مقاومت و جریان عبوری از کانال، برند کابل و… می‌باشد. تمامی این موارد در قیمت‌گذاری کابل افشان موثر می‌باشند و شما بر اساس نیاز و محل مورد استفاده خود میتوانید مناسب‌ترین قیمت را پیدا کنید.

تاریخ انتشار 1401/05/29