معرفی ویژگی ها و انواع مختلف کابل فشار قوی

کابل فشار قوی

کابل فشار قوی برای انتقال نیروی الکتریسیته کاربرد دارد. کابل ها در اندازه و انواع مختلف موجود هستند. این محصول از مس یا آلومینیوم روکش دار ساخته شده است. قدرت کابل های مختلف متفاوت می باشد.

معرفی کابل فشار قوی

با گذشت زمان و پیشرفت توسعه خطوط انتقال برق فشار قوی استفاده از کابل های فشار قوی زیرزمینی بسیار رایج شده است. کابل فشارقوی در رنج ولتاژ ۶۳ الی ۱۳۲ کیلو ولت تولید می شوند. از کابل های با رنج ولتاژ ۲۳۰ الی ۵۰۰ کیلو ولت در خطوط انتقال استفاده می کنند. قدرت کابل ها موقع انتقال الکتریسیته به دلایل مختلفی از قبیل هدر رفت انرژی، اصطکاک و … کاهش پیدا می کند. توصیه می کنیم برای مسافت های طولانی از کابل فشارقوی استفاده کنید. زیرا این نوع کابل ها توان تحمل الکتریسیته عبوری را دارند.

انواع کابل فشار قوی

کابل های فشار قوی در انواع مختلف در بازار موجود هستند. هر کدام از کابل ها کارایی و قدرت مخصوص به خود را دارند.کابل های فشار قوی بر اساس عوامل مختلفی از قبیل حداکثر جریان اتصال کوتاه، ولتاژ نامی شبکه، تعداد رشته های کابل، شرایط مکانیکی و دمایی محل نصب کابل انتخاب می شوند. از انواع مختلف کابل ها می توان به کابل زره دار، روغنی کم فشار، روغنی پر فشار، سرب دار، هوایی، گازی و زیر دریایی اشاره کرد.

مراحل ساخت کابل 

مراحل ساخت کابل فشارقوی با توجه به نوعی که دارد متفاوت است. برای مثال مراحل ساخت تک رشته بدون زره به صورت زیر می باشد. ابتدا مفتول را به قطر دلخواه نازک کرده و سیم را آنیل می کنند. سپس رشته های نازک را در هم می تابند. لایه های نیمه هادی را اکسترود می کنند. نوار نیمه هادی را در هم می تابند. روکش پی وسی را اکسترود می کنند. سپس ریوایند و تست الکتریکی انجام می شود. آخرین مرحله بسته بندی و سرکابل زنی می باشد.

اما مراحل ساخت تک رشته زره دار و یا زره مفتولی به این صورت است که ابتدا مفتول را نازک می کنند. سیم نازک را آنیل کرده و رشته ها را در هم می تابند. سپس اکسترود کردن و تابیدن نوار نیمه هادی بیرونی انجام می شود. لایه بدینگ اکسترود شده و مفتول آلومینیومی را در هم می تابند. سپس پی وی سی اکسترود می شود. در نهایت ریوایند، تست الکتریکی، سرکابل زنی و حمل به انبار انجام می گیرد.

مزایا و معایب استفاده از کابل

یکی از مزایای کابل فشار قوی افزایش قابلیت اطمینان شبکه در برابر شرایط جوی است. انرژی توزیع نشده به مقدار قابل ملاحظه ای توسط کابل کاهش پیدا می کند. از دیگر مزایا می توان به کاهش تلفات و کاهش خطر آتش سوزی در مناطق مشجر اشاره کرد. شما می توانید کابل خود نگهدار جدید را در کنار خط قبلی بر روی تیر نصب کنید. کاهش میزان استفاده های غیر مجاز از برق از دیگر مزایای کابل های فشار قوی است.

کابل های فشار قوی آلومینیومی از ضریب هدایت پایین تری نسبت به مس برخوردار هستند. بنابراین تلفات کابل های آلومینیومی زیاد است. از دیگر معایب کابل های آلومینیومی روکش آن ها می باشد. روکش کابل ها به مرور زمان به علت قرار گرفتن در آفتاب و تحمل سرما و گرما ترک بر می دارند. به همین دلیل کابل ها موقع بارندگی به شدت آسیب می بینند. در اینصورت با آمدن باران میزان خاموشی ها افزایش پیدا می کند. از معایب کابل خود نگهدار این است که وجود دو فلز آلومینیوم و مس در کنار یکدیگر باعث خوردگی بالا می شود. این امر در مدت زمان کوتاه سبب آرک زدن و قطعی برق خواهد شد.

ویژگی کابل 

از ویژگی بارز کابل فشارقوی می توان به توانایی عبور جریان های بیشتر از ۳۰ کیلو وات اشاره کرد. از این نوع کابل ها برای انتقال انرژی در ولتاژ بالا استفاده می کنند. این کابل ها به دلیل داشتن مقاومت از توانایی عبور جریان های بالا  برخوردار هستند. کابل ها با توجه به نیاز عبور ولتاژهای متفاوت برای مکان های مختلف قابل استفاده هستند. کابل های فشار قوی می توانند ولتاژ بالا در زیر زمین را منتقل کنند. کارایی بالا کابل ها باعث شده است در صنعت از آن زیاد استفاده کنند. کابل های فشار قوی برای انتقال الکتریسیته از نیروگاه ها به شبکه توزیع برق کاربرد دارند. از دیگر ویژگی های کابل‌ انتقال جریان برق از شهری به شهر دیگر است. این کابل ها با پنل های توزیع خاصی کار می کنند. کابل های فشار قوی اتاق های کنترل را از راه دور برای آزمایش سیستم ها کنترل می کنند. ایستگاه های فرعی با دارا بودن کابل های با ولتاژ بالا سبب کاهش ولتاژ مناطق محلی می شوند. عایق های کابل آن ها را در برابر ضربه، فشار، زنگ زدگی و اکسید شدن محافظت می کنند.

کابل فشار قوی مسی

این نوع کابل فشارقوی از جنس مس است. هدایت الکتریکی مس بسیار بالا می باشد. به همین دلیل از مس در هادی کابل ها و سیم هایی که جریان برق را انتقال می دهند استفاده می کنند. می توان گفت انتخاب مس برای تولید کابل های فشار قوی بسیار مناسب است.

فروشگاه آقای برق ارائه دهنده انواع سیم و کابل شامل سیم و کابل البرز الکتریک نور، سیم پرتو و … با قیمت و کیفیت مناسب می باشد برای اطلاع از مشخصات و قیمت آن برای ما کامنت بگزارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ بدهند. 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*