سیم رانژه

سیم رانژه

سیم رانژه یک سیم الکتریکی است که مدارهای الکتریکی از راه دور برای بردهای مدار چاپی مورد استفاده قرار داده و آن‌ها را به هم متصل می‌کند. با اتصال سیم رانژه بر روی مدار می‌توان آن را به مدار الکتریکی اتصال کوتاه کرد. با قرار دادن سیم رانژه روی مدار، کنترل برق، توقف کار مدار و راه اندازی مداری که با سیم‌کشی معمولی کار نمی‌کند، امکان‌پذیر می‌شود. همچنین در مواقعی که تغییر مشخصات یا تغییر طراحی روی برد مدار چاپی ضروری باشد، تقویت قطعه معیوب، توقف جزئی عملکرد غیر ضروری و تغییر پیکربندی مدار قسمت خروجی غیر ضروری با اتصال یا جدا کردن سیم رانژه می‌تواند انجام شود. سیم رانژه یک سیم مسی آنیل شده با قلع‌اندود بدون سرب است. آبکاری قلع آن: ۹۹.۲٪، مس: ۰.۸٪ است.

سیم رانژه

مشخصات سیم رانژه

هر سیمی که تولید می‌شود از مشخصات فنی مخصوصی برخوردار هستند که سیم رانژه از این امر مستثنی نیست. در ادامه برخی از مشخصات فنی این سیم را بیان می‌کنیم:
۱. نام انگلیسی این سیم Telephone Jumper Wire است.
2. برای ساخت آن از استانداردهای مرجعی همچون TCI، VDE ۰۸۱۵، VDE ۰۸۱۲ استفاده می‌کنند.
3. کد شناسایی آن YV است.
4. قطرهای رایجی که برای آن در نظر می‌گیرند ۰.۵ و ۰.۶ میلی‌متر است.
5. جنس عایق آن از پی وی سی است.
6. جنس هادی آن از مفتول نرم شده قلع‌اندود است.
7. سایزهای رایج آن ۲*۰.۵ و ۲*۰.۶ است.
8. رنگ عایق آن به صورت سفید مشکی است اما با توجه به سفارش مشتری ممکن است در رنگ‌های دیگری ساخته شوند.
9. می‌توانند دمای -۳۰ تا +۷۰ درجه سلسیوس را تحمل کنند.
10. در قرقره‌های یا کلاف‌های ۳۰۰ متری تولید می‌شوند.

فروشگاه اینترنتی آقای برق

ساختار سیم رانژه

ساختار را می‌توان به اشکال مختلف پردازش کرد. اول از همه ما مواد اولیه باکیفیت بالا را تهیه خواهیم کرد؛ سپس سیم مسی گام سخت (φ۲.۶) را سیم‌کشی می‌کنیم و سپس با استفاده از امکانات آبکاری اصلی، آن را آبکاری می‌کنیم. از اقلام استاندارد گرفته تا اشکال مختلف شکل‌دهی، می‌توانیم به طور مداوم تولید و استفاده کنیم. هنگام کار با سیم رانژه، مهم است که از مشکلات تغییر رنگ قبل از آن جلوگیری کنید. مس در جو در اثر شبنم یا آلودگی هوا تغییر رنگ می‌دهد. این پدیده، زمانی رخ می‌دهد که پوششی از اکسید بر روی سطح مس تشکیل شود و تغییر رنگ سطح مس بسته به ضخامت لایه اکسیدی متفاوت است.

سیم‌هایی که به خارج از کشور صادر می‌شوند را می‌توان با حمل در بسته‌بندی وکیوم و حمل در جعبه از تغییر رنگ سیم مسی به دلیل تراکم شبنم جلوگیری کرد. همچنین، حتی در هنگام حمل‌ونقل خانگی، اگر تراکم رطوبت به دلیل تغییر دما باشد، می‌توانید با بسته‌بندی مواد ضد رطوبت با سیم مسی، رطوبت را بگیرید و این امکان وجود دارد که مشکلات تغییر رنگ را سرکوب کنید. مواد سیم مانند سیم‌های مسی پس از بازرسی، بسته‌بندی و ارسال می‌شوند، اما ممکن است مشکلات غیرمنتظره‌ای در حین حمل‌ونقل رخ دهد. با انجام اقدامات قبلی می‌توان از بروز چنین مشکلات تغییر رنگی جلوگیری کرد.

انواع سیم رانژه

سیم‌های رانژه با توجه به کاربردی که دارند در سایزهای مختلفی روانه بازار می‌شوند. این سیم برای توزیع خطوط مخابراتی، ارتباط بین بسیاری از تجهیزات تلفنی مخصوصا MDF مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیم‌ها بر اساس استاندارد شرکت مخابرات ایران و یا استاندارد VDE ۰۸۱۵ ساخته می‌شوند. اصولا سایزهای در نظر گرفته شده برای این سیم‌ها ۰.۴، ۰.۵، ۰.۶ هستند که می‌توانید با توجه به نیازتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. ناگفته نماند که در برندهای مختلفی هم روانه بازار می‌شوند که هر کدام از آن‌ها درجه کیفیت مختلفی را ارائه می‌دهند. بنابراین در انتخاب نوع برند سیم رانژه بسیار حساس باشید و سعی کنید که کیفیت را اولویت خود بدانید.

قیمت سیم رانژه

جنس سیم رانژه

در حقیقت سیم رانژه از نظر نوع رسانایی که دارد به دو دسته تقسیم می‌شود. سیم رانژه مسی و آلومینیومی در بازار موجود است. سیم مسی رانژه از نظر عملکرد گزینه بهتری است اما به مراتب قیمت بالاتری هم دارد اما سیم آلومینیومی رانژه مقرون به صرفه‌تر است. عایقی که برای این سیم در نظر گفته‌اند از جنس پی وی سی است که مقاومت سیم را بالاتر می‌برد.

چرا از سیم رانژه استفاده می‌کنیم؟

کاهش هزینه

آقای برق با قیمت مناسب و به صرفه انواع سیم رانژه را به فروش می‌رساند. بنابراین ما می‌توانیم به کاهش هزینه شرکت شما کمک کنیم.

بهبود کیفیت

سیم رانژه می‌تواند کیفیت محصولات شرکت شما را بهبود بخشند. ما مواد خام قابل ردیابی را خریداری می‌کنیم و تحت استانداردهای سختگیرانه در فرآیند تولید، مورد بازرسی قرار می‌دهیم.

 امکان کاهش تلفات

هنگام استفاده از سیم می‌توان تا حد امکان از تلفات مواد و انرژی استفاده کرد، یا تلفات را کاهش داد که این خود نقطه‌ای برای کاهش هزینه است. معمولا سازندگان سیم را به بوبین می‌بندند و شروع به پیچیدن می‌کنند، اما در این صورت گره ایجاد می‌شود و در نتیجه مواد از بین می‌رود و اگر در دستگاه سیم‌کشی یا دستگاه سیم‌پیچ آنطور که هست گیر کند، می‌تواند منجر به خرابی شود. با سوراخ کردن ماسوره، می‌توانید با قلاب کردن انتهای میله سیم در آنجا، اتلاف مواد را به حداقل برسانید و از تمام سیم‌های مسی استفاده کنید.
شما با استفاده از محصولات سیم رانژه آقای برق می‌توانید از کیفیت و کارایی بسیار زیاد این محصول اطمینان حاصل کرده و در تمامی موارد کاربردی از آن بهره ببرید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم سیم رانژه را به صورت تخصصی و مختصر مورد بررسی قرار دهیم. می‌توانید انواع سیم رانژه را با کیفیتی بالا از فروشگاه اینترنتی آقای برق تهیه کنید و در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

تاریخ انتشار 1401/08/30

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*