سیم رانژه

سیم رانژه

سیم رانژه سیمی است که آن را با نام سیم تلفن می‌شناسند و در اتصال خط تلفن و یا آیفون استفاده می‌شوند. ساختار سیم به این صورت است که دو سیم نازک در کنار هم جفت شده‌اند یعنی به هم تاب خورده‌اند. برای هادی و رسانای این کابل‌ها از هادی آلومینیومی و مسی استفاده کرده‌اند. در حقیقت این سیم از مرکز مخابرات تا جعبه‌های بزرگی که در سطح شهر هستند، کشیده شده‌اند. سپس از این جعبه‌های تقسیم تا منازل مشترکینی که دارای خطوط ثابت هستند هدایت می‌شوند.

سیم رانژه بسیار نازک است که معمولا در دو رنگ متفاوت از هم ساخته می‌شوند. با توجه به این ویژگی به راحتی می‌توانید که سیم رانژه را شناسایی کنید. اساسا این سیم‌ها از سمت مخابرات با استفاده از کابل‌های مخصوص مخابراتی در زیر زمین اجراء می‌شوند و سپس توسط جعبه تقسیم‌ها به منازل مختلف هدایت می‌شوند. لازم است که برای ساخت این سیم‌ها از مواد اولیه مرغوبی استفاده شود چرا که در صورت بی‌کیفیت بودن سیم اتصالات و مکالمات دچار مشکل می‌شوند.

البته که‌عدم وجود کیفیت منجر به کاهش کیفیت اینترنت شما می‌شود.اگر می‌خواهید صدایی بدون قطعی داشته باشید و نویزها در آن تاثیری نداشته باشند بایستی از برندهای معتبر استفاده کنید. اگر شناخت خوبی راجع به این سیم و یا برندهای مختلف تولید کننده آن ندارید می‌توانید از یک شخص متخصص و کاربلد کمک بگیرید.

سیم رانژه

مشخصات سیم رانژه

هر سیمی که تولید می‌شود از مشخصات فنی مخصوصی برخوردار هستند که سیم رانژه از این امر مستثنی نیست. در ادامه برخی از مشخصات فنی این سیم را بیان می‌کنیم:
۱. نام انگلیسی این سیم Telephone Jumper Wire است.
2. برای ساخت آن از استانداردهای مرجعی همچون TCI، VDE ۰۸۱۵، VDE ۰۸۱۲ استفاده می‌کنند.
3. کد شناسایی آن YV است.
4. قطرهای رایجی که برای آن در نظر می‌گیرند ۰.۵ و ۰.۶ میلی‌متر است.
5. جنس عایق آن از پی وی سی است.
6. جنس هادی آن از مفتول نرم شده قلع‌اندود است.
7. سایزهای رایج آن ۲*۰.۵ و ۲*۰.۶ است.
8. رنگ عایق آن به صورت سفید مشکی است اما با توجه به سفارش مشتری ممکن است در رنگ‌های دیگری ساخته شوند.
9. می‌توانند دمای -۳۰ تا +۷۰ درجه سلسیوس را تحمل کنند.
10. در قرقره‌های یا کلاف‌های ۳۰۰ متری تولید می‌شوند.

فروشگاه اینترنتی آقای برق

انواع سیم رانژه

سیم‌های رانژه با توجه به کاربردی که دارند در سایزهای مختلفی روانه بازار می‌شوند. این سیم برای توزیع خطوط مخابراتی، ارتباط بین بسیاری از تجهیزات تلفنی مخصوصا MDF مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیم‌ها بر اساس استاندارد شرکت مخابرات ایران و یا استاندارد VDE ۰۸۱۵ ساخته می‌شوند. اصولا سایزهای در نظر گرفته شده برای این سیم‌ها ۰.۴، ۰.۵، ۰.۶ هستند که می‌توانید با توجه به نیازتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. ناگفته نماند که در برندهای مختلفی هم روانه بازار می‌شوند که هر کدام از آن‌ها درجه کیفیت مختلفی را ارائه می‌دهند. بنابراین در انتخاب نوع برند سیم رانژه بسیار حساس باشید و سعی کنید که کیفیت را اولویت خود بدانید.

قیمت سیم رانژه

جنس سیم رانژه

در حقیقت سیم رانژه از نظر نوع رسانایی که دارد به دو دسته تقسیم می‌شود. سیم رانژه مسی و آلومینیومی در بازار موجود است. سیم مسی رانژه از نظر عملکرد گزینه بهتری است اما به مراتب قیمت بالاتری هم دارد اما سیم آلومینیومی رانژه مقرون به صرفه‌تر است. عایقی که برای این سیم در نظر گفته‌اند از جنس پی وی سی است که مقاومت سیم را بالاتر می‌برد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم سیم رانژه را به صورت تخصصی و مختصر مورد بررسی قرار دهیم. می‌توانید انواع سیم رانژه را با کیفیتی بالا از فروشگاه اینترنتی آقای برق تهیه کنید و در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

تاریخ انتشار 1401/04/04

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*