سیم تلفن

سیم تلفن

سیم تلفن از جفت شدن دو سیم نازک از جنس مس یا آلومینیوم تشکیل شده که به هم دیگر تابیده شده‌اند. سیم تلفن برای اتصال خط تلفن یا آیفون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیم از مرکز مخابرات منطقه به جعبه تقسیم‌ها در سطح شهر متصل می‌باشند و از این جعبه تقسیم‌ها به منازل مشترکین خط‌های تلفن ثابت وصل می‌گردد.

لازم است سیم تلفن کیفیت مناسب داشته باشد و از مواد اولیه خوب تشکیل شده باشد، زیرا کیفیت پایین سیم می‌تواند در اتصال و مکالمات شما اختلال به وجود آورد و باعث افت سرعت و کاهش کیفیت اینترنت منزل شما گردد.

برای داشتن صدای باکیفیت بالا و بدون پارازیت لازم است از سیم تلفن با برندهای معتبر استفاده شود. شرکت سیم و کابل کسری، شرکت سیم و کابل پرتو و شرکت سیم و کابل خراسان ازجمله شرکت‌های مهم تولید سیم و کابل در کشور هستند که با استفاده از مواد اولیه مرغوب و مطابق با استانداردهای برتر دنیا موفق به تولید سیم تلفن با کیفیت عالی شده و همچنین با دریافت گواهینامه استاندارد ملی توانسته‌اند رضایت مشتریان را به خود جلب نمایند.

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل کسری

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

سیم تلفن نازک

انواع کابل تلفن

در ادامه مطلب به معرفی انواع کابل تلفن می‌پردازیم:

🔶 کابل تلفن هوایی: این دسته از کابل‌ها مقاومت و دوام بالایی دارند و در شرایط محیطی مختلف پایدار هستند. داشتن روکش پلی‌اتیلن سبب مقاومت خوب این نمونه کابل‌ها است.

🔶 کابل تلفن زمینی: روکش این کابل‌ها از جنس PVC و به رنگ طوسی هستند و نسبت به کابل‌های هوایی انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

🔶کابل تلفن هوایی مهاردار: بعضی کابل‌های مخابراتی توسط یک نوع زره و مسنجر فولادی پوشش داده شده‌اند که سبب افزایش مقاومت آن‌ها می‌شود. این نمونه کابل‌ها در خطوط هوایی مخابرات کاربرد دارند.

🔶 ژله فیلد خاکی: این نمونه کابل جهت کابل‌کشی در داخل کانال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. عایق آن‌ها پلی‌اتیلن است و ژله گرم نفتی و ضد آب بین هادی‌های آن قرار دارد. می‌توان از این کابل‌ها در زمین و به شکل دفنی استفاده نمود.

نقش ژله در ساختار کابل موجب می‌شود که این محصول در برابر شرایط محیطی مختلف مقاوم باشد و مانع از صدمه دیدن کابل می‌شود. کابل ژله فیلد کانالی، کابل هوایی با ساختار ساده، کابل ایرکور کانالی و دوبل هوایی مهاردار از دیگر انواع کابل تلفن هستند.

سیم تلفن سوکت خورده مشکی

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

بروز‌ترین لیست قیمت سیم و کابل خراسان

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

ساختار کابل تلفن

ساختار کابل تلفن شامل هادی، عایق، زوج، حفاظت الکترواستاتیک، غلاف و نوار فولادی است. در ادامه مطلب به شرح مختصری از هر کدام از این موارد می‌پردازیم:

هادی کابل تلفن

 یکی از اجزای سازنده کابل تلفن هادی است که از جنس مس تولید شده است. هادی کابل در قطرهای متفاوت تولید می‌شوند.

 عایق کابل مخابرات

مواد پوشش‌دهنده شامل مواد پی‌ وی‌ سی و پلی‌اتیلن هستند که در کابل تلفن، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زوج کابل تلفن

کابل‌ تلفن مخابراتی برحسب نوع کاربرد و نیاز مخاطب از تک زوج تا دویست زوج تولید و به بازار عرضه می‌گردند. کنترل اثر همشنوایی علت ساخته‌شدن کابل‌های تلفن به‌صورت زوج می‌باشد.

پوشش الکترواستاتیک

برای ممانعت از ورود پارازیت‌های خارجی به درون کابل به‌وسیله‌ی یک نوار آلومینیومی محافظت مطلوبی بر روی کابل ایجاد می‌گردد.

غلاف کابل تلفن

جنس غلاف از مواد پی‌ وی‌ سی است و کار آن محافظت از کابل در برابر برخی از عوامل همچون نفوذ رطوبت، گردوغبار و … است. ساختار غلاف باید استاندارد باشد و به‌هیچ‌وجه شکاف و درز در آن وجود نداشته باشد.

نوار فولادی

نوار فولادی در کابل تلفن از قدرت مکانیکی بسیار بالایی برخوردار بوده و با نام غلاف خارجی نیز معرفی می‌گردد. این نوار از کابل در برابر سایش و زنگ‌زدگی محافظت می‌کند.

سیم تلفن دو زوج

رنگ‌بندی کابل تلفن

کابل‌های تلفن دو دسته رنگ اصلی و فرعی دارند و رنگ‌های اصلی به ترتیب، شامل رنگ‌های  سفید، قرمز، مشکی، زرد و بنفش هستند، همچنین رنگ‌های فرعی به ترتیب شامل رنگ آبی، نارنجی، سبز، قهوه‌ای و طوسی هستند.

تمامی کابل‌های تلفن از ترکیب رنگ‌های اصلی با رنگ‌های فرعی به وجود می‌آیند. به این صورت که از ترکیب یک رنگ اصلی با پنج رنگ فرعی، پنج زوج به وجود می‌آید و در پایان از ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی بیست ‌و پنج زوج ایجاد می‌گردد؛ بعد از دسته شدن 25 زوج اول یک نوار دور آن پیچیده شده و با همین رنگ‌ها دسته‌بندی 25 زوج اول تا آخر تعیین می‌گردد.

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

جدید‌ترین لیست قیمت سیم و کابل پرتو

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

خرید سیم تلفن

تلفن دستگاهی بسیار مهم جهت برقرار ارتباط در سراسر دنیا است و همان‌طور که می‌دانید جهت راه‌اندازی این دستگاه وجود سیم تلفن کاملاً ضروری است؛ در ادامه مطلب به برخی نکات که در زمان خرید سیم باید به آن‌ها توجه داشته باشید می‌پردازیم:

استاندارد ساخت انواع سیم تلفن

لازم است سیم تلفن مطابق با استانداردهای VDE085 و یا استاندارد شرکت مخابرات ایران TCI تولید شده باشد. اگر تولید سیم تلفن بر طبق این استانداردها باشد، بر روی جعبه درج می‌گردد. پس توصیه می‌کنیم در زمان خرید  جعبه سیم تلفن را دقیق بررسی کرده و از استاندارد بودن آن مطمئن گردید.

جنس هادی سیم

جنس هادی سیم تلفن در کیفیت سیم بسیار مؤثر است، بنابراین در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشید که رسانا یا هادی سیم تلفن از چه جنسی است؟ همان‌طور که می‌دانید بررسی‌های آماری نشان‌دهنده این است که آلیاژ مس بهترین آلیاژی است که  در تولید سیم تلفن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دامنه حرارتی

از مسائل دیگر که در زمان خرید سیم تلفن باید به آن توجه داشت، دامنه حرارتی انواع سیم تلفن است. اگر دامنه حرارتی این سیم‌ها مطابق استاندارد نباشد، خطر آتش‌سوزی افزایش می‌یابد.

 پس لازم است جهت افزایش ایمنی ساختمان به دامنه حرارتی این سیم‌ها قبل از خرید توجه نمایید. دامنه حرارتی سیم تلفن مطابق با استانداردهای بین‌المللی در حالت خم شو 5- تا +50 درجه سانتی‌گراد و در نصب ثابت -30 تا +70 درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

سیم تلفن سوکت خورده سفید
✍️ سخن نهایی

ممنون که ما را تا پایان این مقاله همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را در رابطه با مقاله «سیم تلفن» برای آقای برق کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*