روکش سیم و کابل

روکش سیم و کابل

روکش سیم و کابل عایق و غلاف اجزای پلاستیکی و بیرونی کابل هستند که ازهادی محافظت‌می‌کنند. جریان الکتریسیته از داخل هادی می‌گذرد و غلاف بیرونی کابل رامی‌پوشاند تا ازهادی‌های داخل سیم و کابل محافظت کند. در این صورت انتقال برق ایمن‌تر امکان‌پذیر می‌شود.

گروه‌های مختلفی از مواد وجود دارد که برای ساخت روکش سیم و کابل استفاده می‌شود. هر کدام خواص، فواید و کاربردهای متمایز خود را دارند. مواد شیمیایی خالص اغلب برای استفاده به عنوان عایق، (زمانی که عملکرد الکتریکی برتر مورد نیاز است)، ایده آل هستند.

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل کسری

🔶 🔶 🔶 🔶 🔶

انواع روکش سیم و کابل

کاربرد روکش سیم و کابل

روکش سیم و کابل کاربردهای مختلفی دارند و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔶 افزایش طول عمر سیم و کابل: افزایش طول و عمر سیم و کابل با داشتن روکش مقاوم امکان‌پذیر است، چرا که از خوردگی توسط جوندگان و ساییدگی در شرایط مختلف جلوگیری‌می‌کند.

🔶 عدم نفوذپذیری: در مواردی که هم مقاومت مکانیکی و هم مقاومت در برابر رطوبت مورد نیاز است، می‌توان از ترکیبی از غلاف سرب و زره استفاده کرد. کانال‌های زیرزمینی و مک‌آن‌های مرطوب، مناطقی هستند که در آن‌ها از کابل‌های سربی استفاده می‌شود.

🔶انعطاف‌پذیری بالا: یکی دیگر از کاربردهای روکش سیم و کابل قابلیت خم خوردن در زوایا و گوشه‌های تیز است. این قابلیت تحت عنوان انعطاف‌پذیری خوانده می‌شود و باعث می‌شود هنگام خم خوردن سیم و کابل، هادی مس یا آلومینیومی پاره نشود.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

بروز‌ترین لیست قیمت سیم و کابل خراسان

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

انواع روکش‌های سیم و کابل

انتخاب مواد مورد استفاده برای عایق و روکش می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر عملکرد کلی کابل داشته باشد و عوامل کلیدی بسیاری وجود دارد که باید هنگام انتخاب روکش مناسب برای کاربرد کابل در نظر بگیرید که شامل موارد زیر است:

💠 آیا الزامات خاصی در مورد عملکرد الکتریکی دارید؟

💠 نیاز به عملکرد مکانیکی – مقاومت در برابر سایش، دوام و انعطاف‌پذیری چگونه است؟

💠 آیا کابل در معرض مواد شیمیایی یا تشعشعات تهاجمی قرارمی‌گیرد؟

💠 آیا این ماده نیاز به جلوگیری از انتشار آتش، دود و بخارات سمی یا خورنده دارد (آیا به مواد بدون‌هالوژن نیاز است؟)

💠 آیا نیاز به مقاومت در برابر آب وجود دارد؟

💠 آیا برنامه در معرض ازن یا نور خورشید قرارمی‌گیرد؟

💠 آیا کابل در دماهای شدید کارمی‌کند به طوری که خواص حرارتی، دمای ذوب و پیری حرارتی مهم هستند؟

موادی مانند PTFE و HFI ۹۰ مقاومت عایق بالایی و تلفات دی الکتریک کم را ارائه‌ می‌دهند. برای پوشش، محیط بیرونی و نیاز به مقاومت در برابر آتش عوامل کلیدی هستند. به جدول زیر دقت کنید:

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

جدید‌ترین لیست قیمت سیم و کابل پرتو

❌ ❌ ❌ ❌ ❌

کاربرد روکش سیم و کابل
جنس روکشتوضیحات
فلوروپلیمرهافلوروپلیمرها مواد‌ هالوژنه شده با دمای بالا هستند که ذاتاً بسیار مقاوم در برابر شعله هستند. ‌آن‌ها دود زیادی تولید نمی کنند و خواص الکتریکی استثنایی دارند. فلوروپلیمرها همچنین از نظر استحکام مکانیکی و کشسانی، مقاومت در برابر روغن، سوخت و مواد شیمیایی عالی هستند.
پلی الفین‌هاپلی الفین‌ها‌ می‌توانند تا دمای 100 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. برای بهبود مقاومت شیمیایی، خواص مکانیکی و حرارتی‌می‌توان آن را به صورت متقاطع پیوند داد. پلی الفین‌ها دارای خواص الکتریکی عالی، تحمل مواد شیمیایی و تشعشعی خوب و همچنین مقاوم در برابر سایش است. خواص مکانیکی عالی دارد و برای استفاده در آب مناسب است.
پلی الفین‌های HFFRHFFR (بازدارنده‌های شعله بدون‌هالوژن) پلی الفین‌ها مواد بدون‌هالوژن با دمای پایین تر هستند که با بازدارنده‌های شعله بدون‌هالوژن در برابر آتش مقاوم‌می‌شوند. در بیشتر موارد ‌آن‌ها مواد دیوار ضخیم هستند که برای روکش استفاده‌ می‌شوند. برخی از HFFR – کوپلیمرها را‌ می‌توان تا 130 درجه سانتیگراد استفاده کرد.
پلی استرهاپلی استرهایی مانند TPS 100 عموماً موادی با دمای بالاتر نسبت به پلی اولفین‌ها هستند و به دلیل ماهیت سخت تر ‌آن‌ها ‌می‌توان از ‌آن‌ها نازک تر استفاده کرد.‌ می‌توان آن را با‌ هالوژن‌ها یا با بازدارنده‌های شعله بدون ‌هالوژن کند شعله کرد. پلی استرها با خواص مکانیکی عالی با چقرمگی زیاد مشخص ‌می‌شوند. ‌آن‌ها همچنین در برابر سوخت و روغن مقاوم هستند و‌ می‌توانند در برابر آب، اسیدها و بازها مقاومت کنند.
پلی اورت‌آن‌هاپلی اورتان انتخاب خوبی برای روکش است، زیرا دارای خواص مکانیکی عالی است؛ بسیار سخت است و مقاومت در برابر سایش دارد.‌ می‌توان آن را با بازدارنده‌های شعله بدون‌ هالوژن کند کرد اما برای استفاده به عنوان عایق مناسب نیست (خواص الکتریکی ضعیفی دارد). ‌آن‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و روغن دارند و در برابر سوخت، اسید و باز مقاوم هستند. این ماده همچنین در برابر تشعشع مقاوم است و دارای عمر انعطاف پذیری عالی است.
PEEKیک ماده بسیار سخت برای کابل‌هایی با کارایی سنگین است. این ماده از بسیاری جهات شبیه فلوروپلیمرها است، اما بدون محتوای‌ هالوژن. پردازش آن بسیار دشوار است. از ویژگی‌های خاص آن می‌توان به خواص مکانیکی عالی و مقاومت شیمیایی بالا اشاره نمود؛ همچنین در برابر آتش مقاوم است، دود کم تولید‌ می‌کند. PEEK همچنین دارای مقاومت عالی در برابر تشعشع و سایش است.
لاستیک مانندلاستیک‌های مبتنی بر پلی الفین یا سیلیکون مانندHFR 150 ، MPR 100 و MPR 105 بسیار انعطاف پذیر هستند و محدوده دمایی خوبی دارند. مقاومت عایق ‌آن‌ها نیز نسبتاً خوب است و ‌آن‌ها را به عنوان ژاکت و عایق قابل استفاده‌ می‌کند. از آنجایی که ‌آن‌ها بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند باید ضخامت دیواره بالایی داشته باشند. مواد لاستیکی مانند مقاومت شیمیایی و آب متفاوتی دارند.
✍️ سخن نهایی

ممنون که ما را تا پایان این مقاله همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را در رابطه با مقاله «روکش سیم و کابل» برای آقای برق کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۱

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*